Language models for some extensions of the Lambek calculus

Kanovich M., Kuznetsov S., Scedrov A.

Information and Computation. 2022. Vol. 287.

Deep Convolutional Neural Networks Help Scoring Tandem Mass Spectrometry Data in Database-Searching Approaches

Kudriavtseva P., Kashkinov M., Kertész-Farkas A.

Journal of Proteome Research. 2021. Vol. 20. No. 10. P. 4708-4717.

Triclusters of Close Values for the Analysis of 3D Data

Egurnov D., Ignatov D. I.

Automation and Remote Control. 2022. Vol. 83. No. 6. P. 894-902.

Triclustering in Big Data Setting

Egurnov D., Точилкин Д. С., Ignatov D. I.

In bk.: Complex Data Analytics with Formal Concept Analysis. Springer, 2022. P. 239-258.

Ontology-Controlled Automated Cumulative Scaffolding for Personalized Adaptive Learning

Dudyrev F., Neznanov A., Anisimova K.

In bk.: Artificial Intelligence in Education. Posters and Late Breaking Results, Workshops and Tutorials, Industry and Innovation Tracks, Practitioners’ and Doctoral Consortium -23rd International Conference, AIED 2022, Durham, UK, July 27–31, 2022, Proceedings, Part II. Springer, 2022. P. 436-439.

Modeling Generalization in Domain Taxonomies Using a Maximum Likelihood Criterion

Ajrapetyan Z., Mirkin B., Trevor F. et al.

In bk.: WorldCIST 2022.Information Systems and Technologies.Lecture Notes in Networks and Systems. Iss. 469. Springer, 2022. P. 141-147.

Mint: MDL-based approach for Mining INTeresting Numerical Pattern Sets

Makhalova T., Kuznetsov S., Napoli A.

Data Mining and Knowledge Discovery. 2022. P. 108-145.

Профессор С.О. Кузнецов выступил на конференции "FIRST INTERNATIONAL CONFERENCE ON AI-ML SYSTEMS"

Профессор департамента анализа данных и искусственного интеллекта факультета компьютерных наук Сергей Кузнецов представил свой доклад на международной конференции "FIRST INTERNATIONAL CONFERENCE ON AI-ML SYSTEMS".

Новая волна интереса к обучению правилам вызвана недостатками моделей глубокого обучения и растущей потребностью в интерпретируемом и объяснимом искусственном интеллекте. В этом докладе мы рассмотрим вопросы изучения правил в их взаимосвязи с изучением таксономий предметных областей, приведенных в примерах и их описаниях. Несмотря на трудноразрешимость задач порождения компактного представления правил, некоторые разумные ограничения и подходящие методы приближения позволяют формулировать эффективные алгоритмы их решения.