A rewriting framework and logic for activities subject to regulations

Kanovich M., Kirigin T. B., Nigam V. et al.

Mathematical Structures in Computer Science. 2017. Vol. 27. No. 3. P. 332-375.

Bias-Corrected Estimation in Continuous Sampling Plans

Decrouez G. G., Robinson A.

Risk Analysis: An International Journal. 2017. Vol. 38. No. 1. P. 177-193.

Dualization in lattices given by ordered sets of irreducibles

Babin M. A., Kuznetsov S.

Theoretical Computer Science. 2017. Vol. Volume 658, Part B. No. 7 January. P. 316-326.

Finite sample properties of the mean occupancy counts and probabilities

Decrouez G. G., Grabchak M., Paris Q.

Bernoulli: a journal of mathematical statistics and probability. 2018. Vol. 24. No. 3. P. 1910-1941.

The Minkowski central partition as a pointer to a suitable distance exponent and consensus partitioning

Mirkin B., Amorim R., Makarenkov V. et al.

Pattern Recognition. 2017. Vol. 67. P. 62-72.

Доцент ДАДиИИ Дмитрий Ильвовский выступил в онлайн-формате на ежегодной меж­ду­на­род­ной конференции ДИАЛОГ

Доцент ДАДиИИ Дмитрий Ильвовский выступил в онлайн-формате на ежегодной международной конференции ДИАЛОГ с пленарным докладом "Dialogue Management Using Extended Discourse Trees". Конференция проходила 17 - 20 июня 2020.

Выступление было посвящено применению дискурсивного анализа текста для построения диалоговых систем.
Доклад основан на статье "Управление диалогом с помощью расширенных дискурсивных деревьев" ("Dialogue Management Using Extended Discourse Trees") Ильвовский Д. А. (Казанский Федеральный Университет, Казань, Россия/ Национальный Исследовательский Университет Высшая Школа Экономики, Москва, Россия), Галицкий Б.А. (Оракл, США).

ДИАЛОГ 2020